Tygodnik Szyderczy 5.09-11.09

5.09

Gorący news

Tygodnik Szyderczy rozpocznę od super nowiny. Pierwszy raz w historii ogłaszam, że Kurskiego wyjebano z funkcji. Mianowicie Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP. Rada Mediów Narodowych odwołała go ze stanowiska podczas ich posiedzenia. Jednak lawina zdarzeń, które się działy dookoła tej decyzji mnie głęboko zaniepokoiły. Pierw rzecznik PiS (Fogiel Radosław) napisał, że to nie oznacza, negatywnej oceny dotychczasowej pracy i, że już niedługo przed nim nowe zadania. Następnie Morawiecki jak to on skutecznie odpychał wszystkie pytania na temat awansu politycznego dla Kurskiego.

Ja osobiście twierdzę, że Kurski niczym szczur z tonącego statku spierdala jako pierwszy z TVP. Niebawem posadka już nie będzie tak atrakcyjna dla niego jak się okaże, że PiS jednak nie rządzi, a TVP nikt nie ogląda poza fanatykami. W sumie to drugie już się dzieje.

Miau

Albo i nie miał zależy kogo się spyta. Pewne jest to, że miał węglowy wraca do łask. Wraca on bowiem do sprzedaży i chwali się tym Polska Grupa Górnicza. Do tej pory był zakazany, ze względu na ochronę środowiska i zdrowia, ale Sejm nagle zmienił zdanie. Posłowie zawiesili normy, bo prezes PiS Jarosław Kaczyński dał zielone światło. Polski Alarm Smogowy spodziewa się wzrostu liczby zgonów z powodu smogu. Mało tego jako niejako specjalista od przepływów powietrza i mały chemik mogę śmiało napisać, że zagrożenie zatruciem się tlenkiem węgla (czadem) przy paleniu miałem jest o wiele większe niż przy spalaniu groszku czy czegokolwiek innego co nie wygląda jak piasek.

Bye Bye

Baju baj Borysku. Borys Johnson już nie jest premierem Wielkiej Brytanii, a jego miejsce zajmie następczyni Margaret Thatcher. Liz Truss została wybrana nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej. Oznacza to, że 47-letnia polityk zostanie nowym premierem i ogarnie (lub będzie chciała ogarnąć) to co narozrabiał jegomość z blond fryzurą ogarniętą piorunem. Liz Truss chce obniżyć podatki i przyspieszyć rozwój gospodarczy. Obiecuje też rozwiązać kryzys energetyczny. No ładnie to wszystko wygląda, ale ciekawe jak jej pójdzie. Ja jej życzę powodzenia.

6.09

Poprawki

To, że PiS znowu uchwalił chujową ustawę nikogo nie dziwi. No ale do akcji wkraczają senatorowie, którzy ruszają z pracami nad ustawą o wsparciu odbiorców ciepła. Ustawa ta przewiduje dodatki dla ogrzewających się drewnem, LPG, pelletem i olejem opałowym. Zapowiadają dodatkowo brak zgody na palenie miałem węglowym, bo to chujnia straszna jak już wspominałem. Będzie w poprawkach ich za to pomoc dla tych, którzy ogrzewanie mają na prąd. No ja jestem ciekaw jak PiS to szybko odrzuci. Bo to, że odrzuci to jest niemal pewne.

Dziadek mróz

Dziadek mróz nawiedzi Europę tej zimy. Tak przynajmniej można wywnioskować z najnowszej propagandy Rosji. Rosja straszy zimą i podsyca w europejskich stolicach antyukraińskie nastroje. W najnowszym filmie Gazpromu widać skutą zimnem Europę i zakręcony kurek z gazem. Jakby tego było mało to rośnie też napięcie wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. Według strony ukraińskiej Rosjanie znów ostrzelali jej okolice i ponownie trzeba było zamknąć dwa bloki. No kurde zapowiada się lipa z ciepłem w chatach.

Ciekawe jest jednak to, że po necie krąży nagranie przedstawiające wyborczynię PiS. Ta wydziera się na reportera, że co on kurwa chce od władzy. Wystarczy przecież mieć w domu kaloryfer. Tak – wiem. Inteligencja przeraża.

Szymik cd.

Jeśli była jakaś pomyłka, to nie moja to była wina – powiedział biskup Tadeusz Rakoczym, wchodząc na przesłuchanie przed sądem. Biskup senior w bielskim sądzie zeznawał jako świadek w procesie, który wytoczył kurii Janusz Szymik. Chodzi o 3 miliony zadośćuczynienia dla poszkodowanego w sprawie pedofilii. Piszę to z innego powodu niż się domyślasz. Chodzi mi o sprawy pedofilii, które w naszym kraju mogą się przedawnić. Ja wiem, że mamy Pana Zero jako głowę sądownictwa, ale do chuja jakim prawem sprawy, które zazwyczaj są zgłaszane po latach traumy mogą się przedawnić? Gdzie jest kurwa sens tego? Wspominałem już o tym we wcześniejszych wydaniach Tygodnika Szyderczego, ale będę to powtarzał do skutku. Sprawy o molestowanie, pedofilię i inne tym podobne nigdy nie powinny ulec zapomnieniu.

Tygodnik Szyderczy

7.09

Stopy

Regularnie niestety informuję, że unosimy stopy ku chwale rządu i ich polityki ekonomicznej. Stopy procentowe znowu w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. To już jedenasta podwyżka stóp procentowych z rzędu i także jedenasta o której ja piszę. Oznacza to, że niebawem znowu kredyty postrzelą nam portfele, które mają małą ranę wlotową, a coraz większą raną wylotową. Dodam tylko, że konferencje Glapińskiego to nadal Stand Up, a nie wypowiedzi wybitnego specjalisty. Tutaj mam nadzieję, że Cię nie zdziwię.

Pinokio

Inflacja rośnie, drożyzna przeraża, węgla nie ma, za to Morawiecki jest w drodze. W drodze tak samo jak Iga Świątek w swojej szarży na finał US Open. Gdziekolwiek się zatrzyma nasz premier, mówi o sukcesach partii i klęsce Donalda Tuska, a okazja do przystanku jest co krok: w komendzie, szwalni i przy pingpongowym stole. Już widziałem memy, że Morawiecki odbija piłeczkę na stole na zmianę z Igą… Wchodzi zazdrość, czy dowiedział się, że za wygranie tego turnieju jest 2,6 miliona dolców?

Aborcja

O aborcji było już w Tygodniku Szyderczym nie raz i pewnie jeszcze nie raz o niej będzie. Jednym z pierwszych poważniejszych tematów jakie opisywałem na łamach tego tygodnika była akcja ze śmiercią Izabeli z Pszczyny, która mimo tego, iż chujowo się czuła i jej życie było zagrożone nie została uratowana. Trzech lekarzy usłyszało właśnie zarzuty w związku z jej śmiercią. Rok temu jej historia poruszyła całą Polskę, a po jej śmierci na ulice wyszły tysiące ludzi. Kobieta zmarła z powodu wstrząsu septycznego. Była w piątym miesiącu ciąży, a oni czekali aż płód umrze. Umarł zarówno płód jak i ona i nie jest to odosobniony przypadek w naszym smutnym, zacofanym kraju.

Tygodnik Szyderczy

8.09

Salezjanie epizod czwarty

Było już w Tygodniku Szyderczym o tym, że pobili się, że robił msze podczas pandemii i o tym, że ma wypierdalać z domu Salezjanów. No to teraz go wyjebali. Pierwsza w Polsce eksmisja księdza z domu zakonnego była pełna nerwów, obelg i okrzyków. Ksiądz Michał Woźnicki doczekał się konsekwencji, choć już wcześniej – jak mówią inni duchowni – mógł wyciągnąć wnioski. Eksmisja to pokłosie decyzji sądu, który nakazał jego wyprowadzkę z Domu Salezjanów w Poznaniu. Od wyroku sądu ksiądz Michał Woźnicki był jednak ich dzikim lokatorem. Dziś bowiem do jego celi wszedł komornik z policją.

Duchowny niczym wąż uciekł tuż przed eksmisją. Jak się jednak dowiedziałem, że teraz będzie kimał u swojego ministranta to aż uszy przeczyściłem. Jest jednak w nim coś majestatycznego. Niczym guru sekty teraz będzie ruchał ministrantów swoich za ich przyzwoleniem w ich domostwach? Będzie epizod piąty czy też nie? Kto to wie? Na bank napiszę o tym w Tygodniku także śledź dalej kolejne wydania.

Kaczor in USA

Żartowałem, bo nikt go tam nie zaprasza. Przyszła mu jednak do głowy trauma z dzieciństwa kiedy to był zagramanicą kraju. Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu w Wiedniu się nie podobało i akurat teraz postanawia o tym opowiedzieć. Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu szef rządzącej partii nie mówił o kryzysie i braku węgla, tylko o “obcość kulturowej” Zachodu. I właśnie się uzewnętrznił mówiąc, że odczuł inność zachodu. Tylko co to miało znaczyć to chyba nawet rzecznik rządu nie wie. Ja tam jednak skupiłęm się na jego butach, które ewidentnie zostały zajebane żulowi pod sklepem monopolowym. Od czasów tamtej wizyty w Austrii widocznie postanowił, że nigdy nie będzie taki jak inni. Elegancki, szykowny i obyty z wiedzą. Żałuję, że to widziałem i żałuję też, że akuratnie mu słoma tam nie wystawała. Pewnie wypadłe po drodze.

R.I.P.

Cały świat od rana czyta z uwagą komunikaty Pałacu Buckingham. W jednym z ostatnich poinformowano, że lekarze są zaniepokojeni stanem zdrowia królowej Elżbiety II. Monarchini przebywała w rezydencji na zamku Balmoral w Szkocji, do którego udały się dzieci i wnuki królowej. Ostatni komunikat jednak był dobijający. Ela zmarła. Nie wiem cóż więcej napisać, bo była ona moją ulubienicą jeżeli chodzi o monarchów. Nie raz się śmiałem, że była ona przed wszystkim i będzie nadal żyć po wszystkim. No niestety mimo tego, że Maryla Rodowicz grała na jej chrzcie nie udało się jej dożyć świata postapokaliptycznego. Może to i dobrze? Składałem już kondolencje rodzinie królewskiej na Facebooku. Teraaz pozostaje mi tylko napisać: Good bless the King. Następcą Eli jest jej syn Karol. To ten, który zdradzał Dianę i jest najdłużej oczekującym monarchą w dziejach. Po 73 latach walenia w bambuko pora wstawać o 6 rano do pracy. No cóż.

Tygodnik Szyderczy

9.09

Podsumowanie

Nie może być tak, że śmierć Elżbiety opisze tylko w jednej informacji. Dzień po jej zgaśnięciu pora na podsumowanie. Elżbieta II panowała dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii. Wstąpiła na tron po śmierci swojego ojca, Jerzego VI i miała wtedy 25 lat. W ciągu 70 lat panowania monarchini wzięła udział w ponad 20 tysiącach oficjalnych wydarzeniach. Miała 15 premierów i poznała pięciu papieży. Była w ponad 100 krajach i gościła tysiące osób w swym pałacu. Zmarła w wieku 96 lat. Jej syn Karol III właśnie dotarł do Londynu, aby zgodnie z procedurą “London Bridge” wypełniać po kolei założenia. Jej pogrzeb odbędzie się prawdopodobnie pod koniec kolejnego Tygodnika Szyderczego, ale to jeszcze nie jest pewne.

Tymczasem na wschodzie

Cały świat się skupia na jednym wydarzeniu, jednak ja czuję się zobowiązany pisać o innych ważnych zdarzeniach jakie mają miejsce w Polsce i na Świecie. Ukraińcy kilometr po kilometrze prą w głąb okupowanych terenów i odbijają z rąk Rosjan kolejne miejscowości. Działania wojenne są prowadzone w obwodach chersońskim i charkowskim. Aktualnie odbili z rąk okupanta około 700 kilometrów kwadratowych ich ziem. Ruscy w popłochu spierdalają gdzie i jak mogą. Jestem ciekawy jak daleko uda się Ukrainie wrócić na swoje tereny.

Jednak Glapa

No ale czym byłby Tygodnik Szyderczy bez głębszej analizy Stand Up-u naszego prezesa NBP. Polacy mówią o strachu przed zimą, ale na to wszystko Adam Glapiński stuka się w czoło. “Horrendalnymi idiotyzmami” nazywa obawy o brak węgla, choć o problemach słychać w całej Unii Europejskiej. Gdzie tam w Unii. Morawiecki mówi, że będzie cinżko, Kaczyński karze palić wszystkim poza oponami, chrust należy zbierać z lasów, ocieplać domy. A to wszystko tylko przegląd informacji z ostatnich dwóch miesięcy. To gada Glapiński z PiS-em o czym przepraszam? O Jaszczompkach, gołębiach i nowych wodziankach u jego boku? Już sam się nie łapię na czym polega ta taktyka, ale chyba są takimi samymi mistrzami strategii jak Ferrari w F1.

Tygodnik Szyderczy

10.09

Jak na złość

Jak na złość chytre Janusze i Grażyny ze zwyczajnej wspólnoty mieszkaniowej w zwyczajnym bloku z lat 70. nie boją się podwyżek kosztów ogrzewania. Już dawno postawili na ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła i od sześciu lat płacą czynsze w niezmienionej wysokości. Mają oczywiście kolejne plany jak na przykład windy, ale o tym może kiedy indziej. Teraz skupie się na tym, że uzbierali łącznie 2 miliony złotych na ten cel mając 300 tysięcy swojego wkładu własnego i resztę z pożyczki i Unii Europejskiej. Pożyczkę będą spłacać 12 lat jeszcze, ale to i tak się im opłaca, bo czynsz mają już śmiesznie mały. Kiedyś postanowili zainwestować w ekologię, a teraz będą się śmiać innym w twarz jak ciepełko będzie niemal za frajer w ich kaloryferkach. No na złość rządowi to zrobili skubani jak nic. Jakby ktoś był w Szczytnie to można podziwiać ten ewenement w spółdzielni mieszkaniowej Śląska 12.

Co na to rząd?

Wybitni specjaliści pokazali się na rozmowach unijnych o ekonomii i klimacie. Zresztą wystarczy przytoczyć, że rząd na forum unijnym proponuje zawieszenie handlu pozwoleniami na emisję CO2. Nie żeby coś, ale to wpływy ze sprzedaży tych pozwoleń zasilają polski budżet. Kolejny pomysł to kupowanie prądu z Ukrainy. Tak. Z Ukrainy. To ten kraj, co ponad pół roku już się napierdala o swoje ziemie, zamyka co chwilę elektrownię w Zaporożu i ma masę innych kłopotów.

Jak dziwi Cię Drogi Czytelniku, że chcemy kupować prąd od naszych wschodnich sąsiadów to usiądź teraz wygodnie. Załeński zaproponował naszemu krajowi pomoc w wysokości 100 tysięcy ton… węgla. Ja pierdolę u nas tego kruszywa było na 200 lat i te lata pierdolnęły w ciągu miesiąca, a Ukraina nad zaoferowała węgiel swój. Bo go faktycznie mają. Tylko mi się wydaje, że nasz rząd to banda patałachów, którzy w kraju bez wojny, klęsk żywiołowych zabijających dziesiątki tysięcy ludzi i rewolucji nie są w stanie ogarnąć podstawy, która jest potrzebna do funkcjonowania kraju? Niech mi ktoś pizgnie, abym się obudził.

Karol III

Hitem dnia było oficjalne info, że Karol III przeszedł testy na dziedzica i oficjalnie może wstawać do roboty. Karol III rozpoczął panowanie natychmiast po tym, jak zmarła Elżbieta II. Rada Akcesyjna jednak musiała go oficjalnie zatwierdzić. No i oficjalnie potwierdziła tożsamość nowego monarchy. Chciałem tylko przypomnieć, że Elżbieta panowała tak długo, że po raz pierwszy posiedzenie Rady Akcesyjnej było transmitowane w telewizji. Wcześniej się nie dało po prostu tego dokonać.

Tygodnik Szyderczy

11.09

Sport

Nie jest to regularne wydarzenie, abym w Tygodniku Szyderczym pisał o sporcie. Jednak to co odjebała Iga podczas finału US Open musi zostać odnotowane. Iga Świątek rzuciła Nowy Jork na kolana i zwyciężyła w finale US Open. Obroniła swój tytuł królowej kortu pokonując Tunezyjkę Ons Jabeur w dwóch setach, ale zwłaszcza drugi set był trudny. Tam doszło do walki na noże, ale okazało się, że nasza pierwsza rakieta ma ostrzejszy. Mecz oglądałem na lekkiej bombie, bo kończył się po północy naszego czasu w niedzielę, więc dlatego to umieszczam właśnie 11 września.

Oglądałem też kątem oka pisząc Tygodnik Szyderczy jak nasi systematycznie dostawali wpierdol od Włochów w siatkówce. No niestety mistrzami świata to my nie jesteśmy, bo pogrom zakończył się wynikiem 3:1. Jedni się cieszą, a ja tam pamiętam lepsze ich mecze. No niesmak pozostał, choć grają w chuj lepiej niż ja, czy 99,9% innych osób piszących o tym.

Schron

I tyle by było z lepszych informacji tego dnia. Musze zauważyć, iż niestety mamy lipę ze schroniskami. Te bowiem ledwo wiążą koniec z końcem, a jeszcze przybywa im podopiecznych od osób, które twierdzą, że nie na stać ich już na pupila. Jak powszechnie wiadomo nie da się oszczędzać na leczeniu czy środkach opatrunkowych. I tutaj wkraczamy my. Jeźdźcy na różowych jednorożcach. To właśnie hojność darczyńców może ich jakoś dopomóc. Ona oczywiście może się nie skończyła, ale zmniejszyła się znacząco. Jak już mi nie chcesz przekazać hajsu za pracę jaką w to wkładam to może choć schronisko dopomożesz?

WTC

Nie mogę zapomnieć w Tygodniku Szyderczym o rocznicy. Mija 21 lat od najbardziej krwawego ataku terrorystycznego w dziejach. Uprowadzone przez zamachowców z Al-Kaidy samoloty uderzyły w wieże World Trade Center i gmach Pentagonu. Czwarty samolot rozbili w Pensylwanii, kiedy pasażerowie chcieli przejąć kontrolę. Zginęło niemal trzy tysiące osób. Pamiętam ten dzień jak dziś. tak samo jak pamiętam, że 7 lat temu dokładnie w ten sam dzień miesiąca września umarły niezależnie dwie osoby z mojej rodziny. Też dwie wieże…

Tygodnik Szyderczy

Tygodnik Szyderczy. Tymczasem w Telewizji “Publicznej”

Jakby to napisać szybko, zwięźle i na temat… potrzebuję na leki.

Kościół

PAMIĘĆ O OFIARACH NIEMIECKIEGO OBOZU.

HOŁD DLA OFIAR NIEMIECKIEGO BESTIALSTWA.

KRÓLOWA ELŻBIETA II NIE ŻYJE.

KRÓLOWA ELŻBIETA II 1926 – 2022.

BRYTYJCZYCY ODDAJĄ HOŁD MONARCHINI.

OSTATNIA DROGA KRÓLOWEJ.

HOŁD DLA OFIAR ZAMACHÓW TERRORYSTYCZNYCH.

145. ROCZNICA OBJAWIEŃ MARYJNYCH.

PAMIĘĆ O POLSKICH ASACH PRZESTWORZY.

Samochwała

“ORLĘTA. GRODNO 39” W KINACH OD 9. WRZEŚNIA.

JESIEŃ NA KULTURALNYCH SCENACH.

NIEWYKŁA OFERTA TELEWIZJI POLSKIEJ.

KULTURALNY WEEKEND.

PiS

KOLEJNE KRABY TRAFIĄ DO WOJSKA POLSKIEGO.

NIEMCY MUSZA ZAPŁACIĆ ZA SWOJE ZBRODNIE.

KOLEJNE KONTRAKTY NA UZBROJENIE NASZEJ ARMII.

POLSKA POMAGA NAPADNIĘTEMU SĄSIADOWI.

W AFRYCE O BEZPIECZEŃSTWIE ŻYWNOŚCIOWYM.

FORUM EKONOMICZNE W KARPACZU.

ZDECYDOWANA WALKA Z PUTINFLACJĄ.

WIZYTA PREZYDENTA DUDY W AFRYCE.

RATUNEK DLA ODRY.

BON NA WYPOCZYNEK.

ZDECYDOWANA WALKA Z INFLACJĄ.

WSPARCIE DLA UKRAIŃSKIEJ KONTROFENSYWY.

POLSKA WSPIERA WOLNĄ UKRAINĘ.

ODBUDOWA DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

POLSKA ODPORNA NA ENERGETYCZNY SZANTAŻ.

SZOKUJĄCE DOWODY NIEMIECKICH ZBRODNI.

POLACY WYBIERAJĄ PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ.

Nie PiS

ATAK NA WARTOŚCI.

ATAK NA POLSKI RZĄD W INTERESIE MOSKWY?

Kraj

NAJDROŻSZA POLSKA MALARKA W HISTORII.

TURYSTYCZNA JESIEŃ.

POLACY W ĆWIERĆFINALE SIATKARSKIEGO MUNDIALU.

IGA ŚWIĄTEK W ĆWIERĆFINALE US OPEN.

TRZYMAMY KCIUKI ZA BIAŁO-CZERWONYCH.

WIELKIE SUKCESY POLSKICH SPORTOWCÓW.

WSPARCIE DLA POTRZEBUJĄCYCH.

AKTYWNE POŻEGNANIE LATA.

POLACY WALCZĄ O MISTRZOSTWO ŚWIATA.

POLSKA RAKIETA PODBIŁA NOWY JORK!

ŚWIĘTO PLONÓW.

Świat

ŚWIATOWY KONGRES “KRAJ – EMIGRACJA”.

WIELKA BRYTANIA BĘDZIE MIEĆ NOWĄ PREMIER.

LITWA: LIKWIDACJA POLSKICH KLAS.

LIZ TRUSS OBJĘŁA STANOWISKO PREMIERA.

NIEMCY NIE CHCĄ PŁACIĆ ZA SWOJE ZBRODNIE.

NIEMCY CHCĄ POWROTU DO SOJUSZU Z ROSJĄ?

ROBERTOMANIA W BARCELONIE.

ROSYJSKA AGRESJA JEDNOCZY SOJUSZIKÓW.

KAROL III PROKLAMOWANY BRYTYJSKIM KRÓLEM.

NIEMCY NIE CHCĄ ZAPŁACIĆ SWOIM OFIAROM.

ŚWIĘTO KINA W WENECJI.

Ukraina

POSTĘPY UKRAIŃSKIEJ KONTROFENSYWY.

SUKCESY UKRAIŃSKIEJ KONTROFENSYWY.

UKRAIŃCY BIJĄ ROSYJSKICH OKUPANTÓW.

Rosja

ROSJANIE WYWOŁALI GLOBALNY KRYZYS.

Tygodnik Szyderczy

Tygodnik Szyderczy. Podsumowanie

A więc pora podsumować ten tydzień. Był on niezwykle smutnym okresem z racji śmierci Eli. Mam nadzieję, że niebawem powróci forma weselszych informacji zebranych w Tygodniku Szyderczy, bo aktualnie idzie to w mało pocieszającą stronę, a takie miało być to z założenia.

Radośnie jednak zachęcam do sprawdzenia weselszego Facebooka Szydercy bądź nowo powstałego TikToka. Instagram niby też jest, ale co mi tam po nim 😉

Masz temat? Masz propozycję współpracy? Wszystko jest możliwe z Włóczykijem. Włóczykijem, który już ponad rok pisze dla Ciebie Tygodnik Szyderczy. Numer jeden wśród niezależnych tygodników online (według autora).

Ewentualnie mogę się u Ciebie podjąć jakiejś pracy w weekend. Robię wszystko (prawie). Nie usuwam tylko ciąż ani nie robię niczego niezgodnego z prawem. Z resztą prac się dogadamy.

Oczywiście jeżeli nie masz dla mnie fuchy jakiejś na weekend to możesz mi pomóc w inny sposób.

Tutaj możesz mi postawić “Kawę”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lub zostać moim patronem!

Tym samym tradycyjnie podziękuję Ci za czas spędzony na czytaniu Tygodnika i:

Pozdrawiam Serdecznie

Tygodnik Szyderczy
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.