Tygodnik Szyderczy 2.05-8.05

Tygodnik Szyderczy 2.05-8.05

2.05

Razem czy osobno?

Tygodnik Szyderczy pora rozpocząć. Najlepiej mi wychodzi jak pierwszy news jest o polityce, więc tak i tym razem będzie. Pochylmy się nad Ziobrystami, którzy ostatnio często bywają na łamach Tygodnika. Start z list PiS to dla nich gwarancja przetrwania. Start z list własnych to wielkie ryzyko, że ekipy z Solidarnej Polski nie będzie w Sejmie. Przypomnę, że w Zjednoczonej Prawicy od dawna trwa spór. Zbigniew Ziobro sprzeciwia się likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, do czego dąży PiS. Ponadto minister sprawiedliwości chce przeforsować kontrowersyjną reformę sądownictwa. Jak tak dalej pójdzie to może zabraknąć tych wesołych mordek w następnej drużynie pierścienia z Sejmu.

Trzecia głowa

I nie chodzi w tym newsie o hydrę z trzema głowami, gdzie ta ostatnia ma lekko nierówno pod sufitem. Nancy Pelosi to spikerka Izby Reprezentantów i trzecia osoba w Ameryce. Właśnie dziś tuż po tym jak zawitała do Kijowa odwiedziła Warszawę. Spotkała się z Andrzejem Dudą i Elżbietą Witek, by podziękować Polakom za zaangażowanie i pomoc Ukrainie. Skromnie zauważę, że dzięki wojnie u naszych sąsiadów mieliśmy w naszym kraju komplet już najważniejszych osobistości ze Stanów Zjednoczonych. Drugą opcją jest to, że od czasów wizyty Kamali Harris i słynnych już słów Dudy “Friend in Dick” wici się rozeszły i po kolei sprawdzają czy “Dudu” rzeczywiście takie oferty składa.

Flaga

W Polsce świętowano Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Para prezydencka, ministrowie i generałowie wzięli udział w uroczystości podniesienia polskiej flagi narodowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Święto Flagi obchodzone jest od 2004 roku. Dzień Flagi to nie tylko centralne uroczystości na dziedzińcu Belwederu i na Placu Zamkowym. Ważne są także te organizowane przez zwykłych obywateli. Niektórzy skakali ze spadochronów z biało-czerwoną flagą, inni na Piotrkowskiej w Łodzi popierdzielali z naszym symbolem narodowym o długości 123 metrów. W Jastrzębiu Zdroju zrobili jeszcze lepszego wężyka, ale z kawałków który miał 600 metrów długości. No i warto mi wspomnieć o zajebiście dużej fladze na zajebiście dużej latarni w Świnoujściu. I właśnie takie zdjęcie Ci pokażę, bo ja osobiście nawet proporczyka nie mam w tych barwach.

Tygodnik Szyderczy

3.05

Konstytucja

Tygodnik Szyderczy oczywiście nie odpuści 3 maja napisania o naszej Konstytucji. Jest ono obchodzone głęboko w cieniu zarzutów wobec rządzących. Konstytucja jest w Polsce wręcz deptana przez nich. Z udziałem prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministrów odbyły się obchody Święta Konstytucji 3 maja na Placu Zamkowym w Warszawie. Opozycja przypomina, że obecna władza nie szanuje obowiązującej konstytucji.

Przykłady? Otóż w Konstytucji jest wzmianka o tym, że mamy przestrzegać wiążącego nas prawa międzynarodowego. Mało tego mamy mieć sądy, które są niezależne i odrębne. Jak mam coś dorzucić na szybko to polecam punkt o niezależności mediów, które PiS chciał zniszczyć. Niestety lepiej nie będzie przez jakiś czas, a to co było ustalone w 1791 roku powoli staje się tylko papierem do dupy w rękach władzy.

Szósty pakiet

Słowacja i Węgry mogą zostać zwolnione z unijnego embarga na rosyjską ropę. Komisja Europejska kończy prace nad szóstym pakietem sankcji na Rosję i ma ją niebawem ogłosić. Dlaczego? Otóż Słowacja jest niemal całkowicie uzależniona od ropy rosyjskiej. Węgrzy oczywiście od początku nie zgadzali się na embargo. Jak mówił ten ich minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó nie obchodzi ich co mówi o tym zachód, ani wschód. To dla nich jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Ich tuba propagandowa (tak mają 100% mediów pod swoje dyktando) nie będą narażać swoich obywateli na podwyżki cen z tego tytułu. To jest dwa razy większa patola niż u nas.

Franek w akcji

Sporo o tym było na Fanpage’u Szydercy. Papież Franciszek odniósł się do wojny w Ukrainie na łamach włoskiego dziennika “Corriere della Sera”. Spekulował, że to “szczekanie NATO pod drzwiami Rosji” skłoniło Władimira Putina do wywołania konfliktu. Ponadto powiedział, że na razie nie wybiera się do Kijowa, ale jest gotowy wybrać się do Moskwy. Zdradził też, że Viktor Orban przekazał mu, iż 9 maja “wszystko się skończy”, a zatem “zrozumiałoby się w ten sposób eskalację w tych dniach”. Opublikowana rozmowa z papieżem wywołała ogromne poruszenie nie tylko u mnie. Cały Facebook o tym dudnił, a ja na początku nie wierzyłem. Setki memów powstały, a ja zarzucę tutaj najlepszy i najbardziej dosadny.

Tygodnik Szyderczy

4.05

Bliźniacy

Są bliźniakami, mają identyczne DNA i obaj byli w samochodzie, który uległ wypadkowi. Zginęła 18-letnia Angelika. Prokuratura miała ogromny problem z ustaleniem, który z braci prowadził auto, bo żaden się nie przyznał. Sąd Rejonowy w Gorlicach nieprawomocnie skazał Karola F. na sześć lat więzienia. Ten wyrok zabrania mu też prowadzenia samochodów mechanicznych do końca życia. Skazany ma zapłacić 15 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz matki dziewczyny i 10 tysięcy na rzecz ojca. Ile by nie było kary to sprawa zajęła im cztery lata, bo do wypadku doszło w 2018 roku. Mimo to uratowały ich mikrowłókna na poduszce powietrznej kierowcy, które pasowały one jednoznacznie do właśnie Karola. Rzadko to robię, ale gratulacje dla biegłych za wkład i zaangażowanie.

Azowstal

Co wydanie Tygodnika Szyderczego to news z Mariupola. Niestety nie ma kontaktu z ukraińskimi żołnierzami broniącymi się w hucie Azowstal w Mariupolu. Rosjanie mieli rozpocząć ofensywę z udziałem wozów opancerzonych i piechoty. W podziemnych korytarzach są także cywile i niewielu udało się ewakuować jak do tej pory. Według wszelakich prognoz coś się odjebie 9 maja. Wszyscy stawiają na oficjalne wypowiedzenie wojny. Ja tam będę rad jak nie pierdolną jakiejś bomby atomowej w Ukrainę. Do takich czasów doczekaliśmy.

Matury

Dziś od pisemnego egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury. Tematy wypracowania związane były z “Nocami i Dniami” Marii Dąbrowskiej, “Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza oraz wierszem “Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana. Tygodnik Szyderczy Drogi Czytelniku zarysuje skalę problemu. Jest to rocznik maturalny, który przez pandemię “uczył się” zdalnie, rocznik któremu brakuje kontaktu z innymi uczniami, rocznik gdzie większość na maturach będzie grało w totolotka strzelając z odpowiedziami. Niebawem kryzys w niektórych zawodach zostanie zażegnany. Już widzę kolejki “młodych” do prac na budowie. Oczywiście będą kopać rowy i to w linii prostej, aby zbyt trudno nie było.

Tygodnik Szyderczy

5.05

Stopy

Rada Polityki Pieniężnej znowu podniosła wszystkie stopy procentowe o 75 punktów bazowych, czyli stopa referencyjna wzrosła z 4,5 do 5,25 procent. To mniej niż prognozowali ekonomiści, ale jak zaznaczają to nie jest koniec podwyżek. Jednocześnie rząd od jakiś trzech tygodników Szyderczych nadal obiecuje program wsparcia kredytobiorców. Raty kredytu przez ostatni okres wzrosły o około 75% w zależności od wielkości kredytu i ilości lat. Nie jest to zajebista informacja, a mam dziwne wrażenia, że niebawem status społeczny będziemy brali przez pryzmat kredytu. Masz i spłacasz to musisz być kozak. Tym samym patologia społeczna mieszkająca w mieszkaniach socjalnych niemal za darmo śmieje się normalnym tym ludziom w twarz wpierdalając czereśnie za 260zł/kg. Tak takie są ceny czereśni na rynku aktualnie.

Ja sam kupiłem truskawki i zanim się zorientowałem po ile one są to prawie uciekłem z miejsca zakupu bez towaru i płaceniu za niego. No trudno dwa dni nic nie będę jadł poza truskawkami.

Bielsko-Biała

Dawno nic nie było o tej miejscowości. Pora to naprawić i jak zwykle bywa w Tygodniku nie będzie to informacja optymistyczna. 12-latka w czwartek została zaatakowana nożem przed szkołą podstawową w Bielsku-Białej. Dziewczynka w poważnym stanie trafiła do lokalnego szpitala, ale po chwili odesłano ją do Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Nie świadczy to dobrze o jej stanie. Policja zatrzymała 41-letniego podejrzewanego w okolicy szkoły. Jak do tej pory sprawdzają go pod kątem narkotyków i czy nie jest psychiczny. Ja czekam na wyniki, bo co innego mogło by pokusić do takiego czynu przed szkołą jak dragi czy zryta bania. Od dziś omijaj Drogi Czytelniku tą miejscowość z dziećmi. Tak na wszelki wypadek jakby miał brata bliźniaka.

Super śmieci

To nie jest tak, że teraz będę Cię namawiał do chodzenia po śmietnikach i zbierania żywności z supermarketów. Jednak dobre, nieprzeterminowane jedzenie wyrzucane przez wiele sklepów trzeba liczyć w tonach. Na śmietniku lądują na przykład świeże warzywa i owoce, które zgodnie z prawem powinny trafiać do organizacji pozarządowych. Tak mamy takie prawo od 2019 roku, gdzie każdy handlowiec żywnością powinien mieć podpisaną umowę z taką organizacją i oddawać jej żywność, która jest zdatna do spożycia, ale niepotrzebna. Jednak wielu z nich nawet jak podpisuje taki świstek to albo nie przekazuje nic. Albo przekazuje 10kg w skali roku.

Dlaczego? Tego nie wiem, ale faktem jest iż same supermarkety w naszym kraju wyrzucają rocznie 337000 ton jedzenia. NIK dokładnie to sprawdził i wyliczył ponadto, że organizacje pozarządowe otrzymały tych produktów tylko 18500 ton. Chore? Ale podobno działa.

Tygodnik Szyderczy

6.05

Okręt

Pamiętasz, jak kiedyś wspominałem o naszych okrętach podwodnych. I że od tamtej chwili jak jakiś się zanurza to zapewne tonie, bo ich po prostu nie mamy (nadal jedyny jest w naprawie). Właśnie o wraku teraz napisze, bo odnaleziony wrak okrętu na dnie Morza Śródziemnego przy Malcie to polski niszczyciel ORP Kujawiak. Okręt został zatopiony w czasie drugiej wojny światowej przez minę po doprowadzeniu konwoju do Wielkiego Portu. Nurkowie odnaleźli napis z nazwą okrętu, więc nie ma już wątpliwości, ale dokładne zbadanie wraku na razie nie jest możliwe. Po pierwsze te cacko zawisło na poziomie 100 metrów pod wodą, a to już jest ciężko eksplorować, a po drugie do badania tego okrętu potrzebna jest wręcz idealna pogoda.

Jako ciekawostka dodam, że żyje jeszcze tylko jeden załogant ORP Kujawiaka, który ma 101 lat, a ten okręt był podarkiem dla nas od Wielkiej Brytanii. My natomiast używaliśmy go do eskortowania zapasów na Maltę, która się broniła przed niemiecko-włoską ofensywą.

Glap, Glap

Miało być klap, klap. Jednak pora na sekcję naszego najlepszego prezesa Glapińskiego. Głównym zadaniem Narodowego Banku Polskiego jest walka z inflacja – mówił prezes Adam Glapiński. Gdyby zajął się tym wcześniej, być może ta walka nie byłaby teraz tak kosztowna dla Polaków. Tymczasem Glapiński zapowiada kolejne podwyżki stóp procentowych, aż do zwycięstwa. Tylko na razie zwycięża inflacja. Fajnie, że w końcu Adam się chce zabrać do roboty, bo te jego konferencje z hasłami “jestem jastrzębiem”, czy też “ładna nam się wiosna zrobiła” już powoli przestają być śmieszne. Choć z chęcią bym zobaczył te dwucyfrowe podwyżki płac.

Krysia

Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była posłanka PiS, w mediach społecznościowych napisała, że chciałaby, “żeby ta cała Unia zniknęła z powierzchni ziemi”. Z kolei Paweł Kukiz mówi o rzekomych polskich zdrajcach i szmalcownikach. To reakcja na rezolucję Parlamentu Europejskiego, który wezwał Komisję Europejską i Radę, aby nie zatwierdzały krajowych planów odbudowy Polski i Węgier dopóki oba te kraje nie spełnią zaleceń w dziedzinie praworządności i nie wykonają wyroków europejskich trybunałów. Szyderca uczy i bawi. Będąc sędzią Trybunału Konstytucyjnego dana osoba zrzeka się polityki i staje się apolityczna. Tak to powinno wyglądać. Krysia jednak radośnie odpisuje Szydło na twitterku i koło… pępka jej to lata jak być powinno.

Tusk zdrowo zauważył, że jak tylko nasz kraj wyjdzie z Unii Europejskiej to znajdziemy się dokładnie w takim samym punkcie jak Ukraina. No nie licząc tego, że teoretycznie NATO nam pomoże. A Kukiz piszący o szmalcownikach jest śmieszniejszy niż memy wiążące go ze szmatą.

Tygodnik Szyderczy
koloryzowane

7.05

Kuba

I nie chodzi tutaj o mnie. Zawsze chciałem na Kubę polecieć i jest to jeden z moich wymarzonych kierunków zaraz po Japonii i Australii. Jednak ostatnio doszło do wybuchu w hotelu Saratoga w centrum Hawany, stolicy tego ciekawego kraju. Władze podają, że zginęły co najmniej 22 osoby, w tym kobieta w ciąży i dziecko. Ponad 70 osób także trafiło do szpitala. I to właśnie jest ten moment, w którym powinienem podziękować naszemu rządowi, który nakłada na każdego z nas takie podatki, że nie jestem w stanie normalnie pracując wydać kupy siana na lot tam i z powrotem. Nie pisząc już o jedzeniu czy mieszkaniu w tego typu hotelach. Dziękuję.

Kościół

To wydanie Tygodnika Szyderczego jest wyjątkowe na swój sposób. Będę po raz pierwszy pozytywnie oceniał kościół. Jednak Drogi Czytelniku nie wiodący w naszym kraju, a Ewangelicko-Augsburski. Dziś właśnie doszło w nim do prawdziwego rozpierdolu, który popieram rękoma, nogami i uszami zaklaszczę jak trzeba. Jeżeli opierasz się tylko na jednej religii to napomknę, że ten kościół potocznie jest zwany Luterańskim, co zapewne rzuci Ci trochę światła na to o czym piszę. Dziewięć diakonek w tym kościele zostało ordynowanych na prezbiterów, czyli księży. Najpierw będą wikariuszkami, a potem będą mogły być proboszczami.

Luteranie w wielu krajach już dawno dopuścili do kapłaństwa kobiety. Co za tym idzie do Warszawy na uroczystość wyświęcenia przyjechały kobiety księża z wielu krajów Europy. W Polsce (jak to w Polsce) do tej pory trwały na ten temat dyskusje. Dopiero jesienią zeszłego roku Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego opowiedział się za ordynowaniem kobiet na księży. Takim oto sposobem można dojść do wymarzonego celu. Jedna z przyszłych pani proboszcz czekała na tę decyzję 19 lat od czasu zakończenia studiów teologicznych. Tak się walczy zo równouprawnienie,

Radom

Ja nie znajdę nic na Radom? Pewnie, że znajdę i to tak klasycznie. To zajebiste miasto nadal ma słynny już port lotniczy, skąd bliżej do Egiptu. Dlatego pierdolną sobie pomnik niebawem z samolotami, który po mojemu powstanie szybciej jak całe to lotnisko. Pomnik ma przedstawiać cztery samoloty TS-11 Iskra w rozlocie. Samoloty mają być umocowane na stalowej konstrukcji: górny na wysokości 16,5 metra, dolny na wysokości 5,5 metra nad ziemią, po bokach dwa kolejne.

Dlaczego wybrano iskry? Bo to samoloty szkoleniowe, na których w Radomiu kształciło się kilka pokoleń lotników. To jedyne co pozostaje w tym mieście po lataniu. Wspomnienia, że kiedyś to się bujało cackami, których aktualnie zostało sprawnych całe 7 sztuk. Maszyny udało się uzyskać za darmo dzięki naborowi ogłoszonemu przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Ich koszt to około miliona złotych. Koszt metalowej konstrukcji i posadowienia pomnika to pół miliona złotych.

Tygodnik Szyderczy

8.05

Czego brakuje

I ponownie nie chodzi o moje potrzeby, choć u mnie łatwiej by było napisać “co jest”. Nawet nie sposób sobie wyobrazić, jak wielka pomoc niezbędna jest teraz Ukrainie. Rozstrzał jest ogromny, bo aby pozostać wolną, Ukraina potrzebuje broni. Aby przetrwać, ludzie potrzebują jedzenia. By gdziekolwiek dotrzeć niezbędna jest im benzyna. By odbudować swoje domy materiały budowlane. Odmienna sytuacja jest tylko z ich polami. Te, aby móc zasiać, najpierw trzeba rozminować.

Wszystko niemal co im do życia potrzebne otrzymują zza granicy. Ciężko sobie wyobrazić, ale większość z nich żyje aktualnie w skrajnej biedzie bez dachu nad głową. Pracy brak, bo zakłady rozjebane jak passat sąsiada. Domów brak, bo trwa akcja “kibel dla Ruska”. A jedzenia sobie w sporej mierze aktualnie nie zorganizują. Bo jak ogarnąć ziemniaki, skoro na polu jest więcej złomu w postaci min i pocisków niż nie jeden menel uzbiera przez całe swoje życie. Potrzeba na samą tą akcję ogarnięcia pól pod uprawy około roku. A i tak zapewne się będą zdarzały tragedie.

Dziki Radomsk

Było o Radomiu to i o Radomsku napiszę. A co mi tam. Kojarzysz stare westerny, gdzie kilku typów spotyka się na środku głównej (jedynej) ulicy w samym centrum, aby wyjaśnić kto włada dziurą? Tak właśnie widzę akcje z Radomska, gdzie przed 19.00 doszło do strzelaniny w sercu miasta. Policja zatrzymała pięć osób po strzelaninie. Trzech z nich postrzelonych, jeden dostał jakimś kijem czy cuś i też kulał. Ofiary z ranami postrzałowymi trafiły do szpitala. Wciąż poszukiwani są świadkowie, którzy powiedzą więcej o tym, co się stało. Jednak jak to zwykle bywa w centrach takich metropolii jedynym świadkiem jak do tej pory był ten biegacz. Znów pora na Szydercę, który uczy i bawi. Biegacze to rośliny, których pędy nadziemne lub ich części (kwiatostany, dęte owoce) stanowią diaspory przemieszczające się po powierzchni ziemi pod wpływem działania wiatru.

Dług

Szybka piłka. Jesteśmy zadłużeni w chuj i to o w chuj więcej niż rok temu. Tylko za same odsetki od długu zaciągniętego przez państwo w 2022 roku zapłacimy o 20 miliardów więcej niż rok temu, a przyszłym to już będzie o 40 miliardów więcej. Jak rząd ma zamiar ratować sytuację? Nijak. Krążą pogłoski, że jak aktualnie wychodzi nam po około 40 tysięcy długu na osobę to wyrównają sobie to w podatkach. Także niebawem mem z miską ryżu z ust Morawieckiego już może mieć całkiem inne znaczenie. Ja tam osobiście ekonomistą nie jestem, ale drukowanie sobie pieniędzy i rozdawanie ich na prawo i lewo w tarczach gównopomocnych i tych całych programach 500+ musi się skończyć tragedią. Podobne wyniki jak obecnie przedstawia nasz rząd dają już nie żółte, a pomału czerwone światło na to, że wisimy na skraju bankructwa. Nie tylko prywatnie, ale także jako kraj.

Tygodnik Szyderczy

Tygodnik Szyderczy. Tymczasem w Telewizji “Publicznej”

Jak co tydzień zapraszam Cię na paski z TVP. Uwierz mi nie było łatwo przez to przebrnąć tym bardziej, jak jestem świeżo po pierwszy w tym roku grillu weekendowym. Jeszcze ze dwa wydania i by się mi kiełbaski zmarnowały, bo bym zwrócił.

Kościół

Pamięć o ofiarach Sowieckich zbrodni.

Uroczystości na Jasnej Górze.

Hołd dla bohaterów zwycięskiego powstania.

Józef Leśniak 1968-2022.

Ostatnie pożegnanie Józefa Leśniaka.

Rocznica śmierci dziennikarzy TVP.

Tydzień biblijny wezwaniem do ewangelizacji.

Procesja ku czci św. Stanisława.

Samochwała

Trzymamy kciuki za Krystiana Ochmana.

“Nasz człowiek w Warszawie” o 22:10 w TVP.

Polak zachwycił publiczność i dziennikarzy.

PiS

Polsko-Amerykański sojusz coraz silniejszy.

Polska odpowiedź na gazowy szantaż Putina.

Polska wzorem dla Niemiec i Francji.

Pierwsza w Europie, druga na świecie. (Konstytucja)

Polska walczy o ostre sankcje na Rosję.

Polska odporna na szantaż Kremla.

Zdecydowana walka z putinflacją.

Stanowcza walka z putinflacją.

Supernowoczesne drony dla Polskiej Armii.

Koniec stanu epidemii w Polsce.

Polska wzmacnia suwerenność energetyczną. (x2)

Derusyfikacja Polskiej gospodarki.

Polska wzmacnia suwerenność.

Szef Polskiej dyplomacji w Teheranie.

Nie PiS

Polityczny atak w dniu święta narodowego.

Atak eurokratów na Polskę cieszy Putina.

Opozycja żąda zabrania Polakom pieniędzy.

Tusk jest za, a nawet przeciw.

Opozycja gra pieniędzmi Polaków.

Nowy szef rolniczej “Solidarności”.

Hołd Tuska dla Sowieckich Sołdatów.

Atak na Polskę pomimo Rosyjskiej agresji.

Kraj

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Polska wspiera Ukrainę.

Raków Częstochowa z Pucharem Polski.

Polscy żużlowcy niepokonani.

Dumni z Biało-Czerwonych barw.

Matury 2022.

Skarby kultury wrócą do Polski.

Dzień św. Floriana.

Adam Macedoński z orderem Orła Białego.

Dzień strażaka.

Odzyskane perły Polskiej kultury.

Czas na rower!

Wakacje z dreszczykiem.

Koniec II wojny, początek zniewolenia Polski.

Zioła dobre dla alergików.

Świat

Europejskimi sankcjami w Rosyjskich bandytów.

Unia podąża energetyczną drogą Polski.

Agresja Rosji jednoczy sojuszników.

Chicago: Wielka Polska parada.

Bruksela podzielona ws. kolejnych sankcji.

Niemcy mają problem z Rasizmem.

Ukraina

Ukraina bohatersko odpiera atak Rosji.

Życie na zgliszczach.

Ostatni bastion obrońców Mariupola.

Ukraina broni się przed Rosyjskimi bandytami.

70. Dzień bandyckiej napaści na Ukrainę.

Pomoc dla ofiar Rosyjskiego ludobójstwa.

Bohaterska walka Ukraińców w Donbasie.

Rosja

Rosjanie brutalnie mordują Ukraińców.

Trwa bandycki atak Rosji na Ukrainę.

Rosjanie zaatakują Mołdawię?

Rosjanie musza zapłacić za zbrodnie.

Zbrodniczy napad Rosji na Ukrainę.

Rosjanie szykują atak na Mołdawię?

Bestialstwo Rosyjskich zbrodniarzy.

Trwa bandycki atak Rosji na Ukrainę.

Wojska Putina zaatakują Mołdawię?

Tygodnik Szyderczy. Podsumowanie

W podsumowaniu chciałem szybko zakończyć to wydanie Tygodnika Szyderczegoi zachęcić Cię do wspierania mnie finansowo, bo bida z nędzą. Ale nie zrobię tego tak od razu. Pierw bonusik, który aż się prosi o dopisanie do tego wydania.

Media

Doszło do nowego zestawienia wolności prasy. Polsce przyznano 65,64 punktów i dało to 66 miejsce. Do 2015 roku Polska utrzymywała się w okolicach 20. miejsca rankingu wolności mediów według Reporterów bez Granic. W 2013 roku była 22., w 2014 roku – 19., a rok później – 18.

Teraz, aby dobrze nakreślić naszą medialną sytuację powinienem napisać kto jest przed nami, jednak wyjaśnię co brali pod uwagę w ostatnim roku.

Po przekształceniu mediów publicznych w narzędzia propagandy rząd zwielokrotnił swoje próby, żeby zmienić linię redakcyjną prywatnych mediów i kontrolować informacje dotyczące wrażliwych tematów.

W kontekście politycznym wskazano, że państwowy koncern Orlen wiosną ubiegłego roku przejął firmą Polska Press wydającą dzienniki regionalne, a TVN musiał mierzyć się z upolitycznionymi regulacjami prawnymi, opracowanymi z myślą o tym nadawcy.

W wymiarze prawnym zwrócono uwagę, że we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono zakaz pracy dziennikarzy w pasie przy granicy z Białorusią (na kilka miesięcy wprowadzono tam stan wyjątkowy, a od grudnia ograniczenia obowiązują na mocy znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej). Zaznaczono, że w niektórych przypadkach władze próbowały podważyć prawo dziennikarzy do ochrony źródeł informacji, a w polskim systemie prawnym za znieważenie niektórych instytucji grozi kara więzienia.

Pod względem ekonomicznym zauważono, że media publiczne dostają środki z budżetu państwa, a wszystkie media prorządowe – zlecenia reklamowe z sektora publicznego. Przypomniano, że na początku ubiegłego roku rząd zaproponował podatek od wpływów reklamowych mający być obciążeniem dla niezależnych mediów.

Spółki skarbu państwa wydały na reklamy w ubiegłym roku 1,23 mld zł. Setki tys. zł płyną do “Sieci”, “Gazety Polskiej Codziennie” i „Do Rzeczy” Jeśli chodzi o obszar społeczny, zwrócono uwagę, że w naszym spolaryzowanym społeczeństwie coraz częściej zdarzają się ataki słowne na dziennikarzy. Zaznaczono, że środowiska konserwatywne starają się zniechęcić do opisywania tematów związanych z mniejszościami seksualnymi, a za obrazę uczuć religijnych grozi więzienie.

Jednak

Z drugiej strony podkreślono, że media niezależne mają duże poparcie części społeczeństwa, co było widać przy okazji protestów przeciw „lex TVN”.

Opisując wymiar bezpieczeństwa, podkreślono, że przypadków przemocy było mniej niż w 2020 roku, gdy ich kulminacja nastąpiła podczas manifestacji Strajku Kobiet po zaostrzaniu przepisów ws. aborcji. Zaznaczono, że zdarzały się zatrzymania dziennikarzy relacjonujących kryzys uchodźczy przy granicy z Białorusią.

Zatem

Widzisz z jakim bagnem się mierzę. Niezależne media są w mniejszości i ile bym się nie napocił nie dostanę od Ciebie setek tysięcy złotych. Nawet jak napiszę, że nad naszym krajem uplasowały się takie sławne państwa jak Gambia, Suriname, Kosovo lub Papua i Nowa Gwinea.

Ja nadal mogę liczyć tylko na Ciebie i na twoje datki dlatego tradycyjnie pora na akcję żebrania na kawę o tutaj:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lub zostając moim patronem, który niebawem otrzyma tajne wejścia do tajnych sekcji strony. Program jest nowy, ale mam nadzieję, że się coś tam na “cukierki” uzbiera.

Tym samym tradycyjnie podziękuję Ci za czas spędzony na czytaniu Tygodnika i:

Pozdrawiam Serdecznie

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.